MONASTYCZNE WSPÓLNOTY JEROZOLIMSKIE

 

W sercu Kościoła katolickiego Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie gromadzą w dwóch Instytutach braci i siostry, których szczególnym powołaniem jest tworzenie na „pustyni miast” oaz modlitwy, ciszy i pokoju.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały w uroczystość Wszystkich Świętych 1975 roku w kościele św. Gerwazego jako wynik spotkania pomiędzy pragnieniem kard. François Marty, ówczesnego arcybiskupa Paryża, i propozycją o. Pierre-Marie Delfieux, duszpasterza akademickiego Sorbony, założyciela Wspólnot Jerozolimskich.

  

Wspólnoty istnieją obecnie w Paryżu, Warszawie, Kolonii, Vézelay, Strasburgu, na Mont-Saint-Michel, w Brukseli, Florencji, Montrealu i Rzymie – jak również w dwóch miejscach rekolekcyjnych: w Magdali, w Solonii, oraz w Gamogna, w Toskanii. Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie, posiadając koloryt właściwy dla ich konkretnej sytuacji, żyją tym samym podstawowym charyzmatem życia braterskiego, modlitwy, pracy i przyjmowania „w sercu miast” i „w sercu świata”, starając się jednak trwać zawsze „w sercu Boga”.

Charyzmat Wspólnot kładzie szczególny nacisk na piękno liturgii, owej oazy pokoju, gdzie każdy - wieczorem, rano i w południe - może przyjść zaczerpnąć  i odpocząć w Bogu od wyczerpującego rytmu miasta.

 

www.wspolnoty-jerozolimskie.pl
 

Dodatkowe informacje